جمعه, 08 ارديبهشت 1396

حال وهوای بازارهای نوروزی از دید رئیس اتاق اصناف

 

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در روزنامه ایران نوشت:

به طور معمول در آخرین روزهای هر سال حجم نقدینگی موجود در بازار بیش از همیشه می‌شود چراکه با نزدیک شدن به نوروز درخواست بیش از حد معمول مردم و افزایش خرید و فروش‌ پول زیادی وارد بازار می‌شود و برای آنکه این امر با مشکلی روبه رو نشود تمام نهاد‌ها از جمله دولت و بانک مرکزی و اتحادیه‌های صنفی و… همگی دست به کار می‌شوند که خللی در تبادلات بازار رخ ندهد. بازار نوروزی امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست و حتی می‌توان به جرأت گفت که به سبب تلاش دولت و اصناف وضع از سال‌های قبل بهتر است به طوری که امسال با تلاش دولت و اتاق اصناف کشور چند اقدام ویژه صورت گرفته است. در حال حاضر بیش از ۳۹۰ نمایشگاه بهاره در کشور برقرار شده است که در تمام این ۳۹۰ نمایشگاه بهاره کالاهای مایحتاج عمومی به مردم عرضه می‌شود. ضمن آنکه تمام اجناس مورد نیاز خریدهای عیدانه در این نمایشگاه‌ها از کیف، کفش و پوشاک تا آجیل و خشکبار با درصدی تخفیف نسبت به قیمت بازار در این نمایشگاه‌ها عرضه می‌شود، حتی در اغلب شهرهای کشور اقلام با قیمت‌های فوق‌العاده و ۳۰ درصد تخفیف به مردم تحویل داده می‌شود که این موضوع توان خرید مردم را افزایش داده است.

اقدام دیگری که برای تعدیل بازار شب عید صورت گرفته است فعال شدن فروشگاه‌هایی هستند که در این ایام به صورت فوق‌العاده و با قیمت‌هایی کمتر از عرف بازار فروش می‌کنند. در حال حاضر فقط در سطح شهر تهران تعداد ۳ هزار بنگاه تولیدی و فروشگاه با هماهنگی‌های صورت گرفته به صورت فوق‌العاده با حداقل ۲۰ درصد کاهش قیمت فروش می‌کنند که شرایط بازار را تا حدی رقابتی‌تر و از افزایش سرسام آور قیمت‌ها در بازار جلوگیری می‌کند. به این ترتیب امسال وضع تأمین زیرساخت‌های لازم برای مشارکت بنگاه‌ها بهتر از سال گذشته است اما هنوز این بخش نیازمند کار است.

در بحث نظارت بر بازار نیز ۳ بخش اکنون نظارت ویژه و مستقیم بر بازار اعمال می‌کنند که این امر تخلفات و گرانفروشی را تاحد زیادی کاهش داده است. این نظارت‌ها هم بر نمایشگاه‌های بهاره و هم بر بازار است. ۱۸۶۰ بازرس اتاق اصناف، ۳ هزار بازار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، همچنین برخورد‌های قانونی و رسیدگی سازمان تعزیرات حکومتی امسال تخلفات بازار را تا حد زیادی تحت کنترل خود درآورد و از این بابت اطمینان خاطری در بازار شب عید امسال حاکم شده است.

به طور کلی بازار نوروزی امسال بازاری بسیار آرام و کم تنش نسبت به چند سال اخیر است و بجز دو قلم کالا افزایش قیمت نابجا در هیچ کالایی دیده نشده است. گوشت مرغ و پرتقال تنها کالاهایی بود که در این سه ماه جنجال برانگیز شد اما خوشبختانه با تلاش دولت و اصناف قیمت این دو کالا نیز بزودی در تمام کشور تعدیل می‌شود و مشکلی از بابت آن پیش نخواهد آمد.

ناگفته نماند امسال با توجه ویژه دولت و اصناف به کالای ایرانی یک شعار قدیمی به حقیقت تبدیل شده است. امسال در تمام نمایشگاه‌های کشور تا حد ممکن کالاها از نوع با کیفیت ایرانی هستند و هیچ غرفه نمایشگاهی حق فروش کالای نامرغوب و غیر ایرانی ندارد.

با وجود این برای سال‌های آینده برنامه‌های ویژه تری در نظر داریم که گرچه زمانبر است اما تحقق آنها تمام مشکلات بازار نوروزی را رفع خواهد کرد. تنظیم بازار با سپردن کار مردم به دست مردم برای سال‌های آینده از مهم ترین برنامه‌های دولت است که نشان می‌دهد راه درازی تا تحقق آن پیش رو داریم.

منبع : اتاق اصناف

تاریخ : 16/ اسفند/ 1393

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تمامی حقوق این وبسایت برای پایدار سرویس محفوظ می باشد.

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
طراحی و بهینه سازی