دوشنبه, 01 خرداد 1396

طرح نظارتی برای بازار شب عید

طرح نظارتي ويژه اي براي بازار شب عيد داريم

رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان گفت: هيچگونه انحصاري در واردات خودرو ايجاد نشده است و طي ده ماه گذشته ۶۵ درصد خودروهاي وارداتي توسط نمايندگان غيررسمي وارد کشور شده است.

سيد محمود نوابي در نشست خبري امروز خود با اشاره به ابلاغيه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر واردات خودرو توسط نمايندگان رسمي، اظهار داشت: قانونگذار براي آنکه مصرف کنندگان متضرر نشوند و نمايندگان رسمي که داراي خدمات پس از فروش هستند در حوزه واردات خودرو وارد شوند اقدام به حذف نمايندگان غير رسمي از واردات خودرو کرده است.
سيدمحمود نوابي تصريح کرد : در حال حاضر ۳۵ نماينده رسمي واردات خودرو در کشور فعال هستند و محدوديتي براي واردات خودرو براي ساير افراد ايجاد نشده اما واردکنندگان خودرو بايد توافقنامه اي را که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را تهيه کرده با نمايندگان رسمي امضا کنند.
وي ادامه داد: براساس اين توافقنامه واردکنندگان خودرو مکلف هستند سه درصد از ارزش خودروهاي وارداتي را به نمايندگان رسمي بدهند و اين نمايندگان نيز در مقابل خدمات پس از فروش، گارانتي و وارانتي اين خودروها را ارائه دهند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه اين توافقنامه از لحاظ حقوقي قابل رسيدگي است و ضمانت اجرايي دارد، افزود: مسير براي آنهايي که تاکنون اقدام به واردات خودرو مي کردند هنوز باز است و مي توانند با نظام مند کردن فعاليت خود اقدام به واردات خودرو کنند.
نوابي با بيان اينکه ضوابط تعيين قيمت خودروهاي وارداتي را اعلام کرده ايم بر نظارت جدي آن تاکيد کرد و ادامه داد: شوراي رقابت در موارد انحصاري وارد عمل خواهد شد اما اعتقاد داريم در بحث واردات خودرو انحصاري وجود ندارد و ضرورتي براي ورود شوراي رقابت نيست.
رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليد کنندگان گفت: از ابتداي اسفند با اعلام قائم مقام وزير صنعت ، معدن و تجارت ۲۰ درصد نانوايان اجازه آزاد پزي دارند که سهم نانهاي فانتزي ، حجيم و صنعتي حدود ۵ تا ۶ درصد را شامل مي شود.
نوابي با بيان اينکه در کشور بالغ بر ۴۲۰ هزار صنف توليدي ، حدود ۹۳۲ صنف توزيعي و نيز ۶۲۰ هزار صنف خدماتي و فني وجود دارد گفت : ۸۴ هزار واحد توليدي و صنعتي در کشور هست و ۸۰۰ تا يک ميليون واحد صنفي بدون پروانه داريم و با اين وجود براي بهره وري بيشتر در اين زمينه از همکاري اتحاديه ها ، کانونها ، اتاق ها و اصناف و ... بهره مي گيريم.
نوابي در رابطه با تقاضاي واحدهاي توليدي مبني بر افزايش قيمت کالاهاي خود نيز گفت: تاکنون ليست کالاهايي که تقاضاي افزايش قيمت داشته اند تهيه نشده است، اما قرار است در مرحله بعدي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها با استفاده از مکانيسم ها و سازوکارهايويژه قيمت کالاها را مديريت کرده و به تثبيت برسانيم و قراري بر افزايش قيمت نداشته باشيم .
رئيس سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان با تاکيد بر اينکه امسال طرحنظارتيويژهاي براي مديريت بازارشبعيد مردم ابلاغ کرده ايم، گفت: با همکاري بخش هاي مختلف نظارت لازم بر بازار انجام مي شود به نحوي که ۳۱۰۰ نفر بازرس به همراه ۲۳ هزار ناظر افتخاري به بررسي بازار خواهند پرداخت.
وي همچنين با اشاره به برگزاري فروشگاههاي بهاره اضافه کرد : اين فروشگاهها از روز ۵ شنبه و از سوي اتاق اصناف و با کمک اتحاديه ها به همان شکا سنوات گذشته برگزار مي شود و ما به عنوان دستگاه حاکميتي به وسيله معاونت بازرسي و رسيدگي به تحلفات نظارت عالي خواهيم داشت
به گفته وي کالاها در اين فروشگاههاي بهاره ۱۵ تا ۲۰ درصد زير قيمت بازار عرضه مي شود.
نوابي همچنين سامانه ۱۲۴ را نيازمند بازنگري توصيف کرد و گفت : اين سامانه با دريافت شکايات فعال است و از طريق شعب تعزيرات رسيدگي مي شود و اميدواريم با استفاده از سيستمهاي IT و ICT بحث هاينظارتي را تلفيق کنيم و مکانيسم هاي بهتري را تدارک ببينيم و در حوزه حمايت و نظارت از کشورهاي پيشرفته و توسعه يافته الگو برداري مي کنيم.
به گفته وي واحدهاي توليدي و خدماتي با بخشنامه جديد بايد قيمت خود را درسامانه ثبت کنند.
وي در مورد تقاضاي واحدهاي سيماني براي افزايش قيمت افزود: در ارديبهشت ماه امسال مجوز افزايش ۱۲ درصدي قيمت سيمان به واحدهاي توليدي ارائه شد اما در آن مقطع توليدکنندگان با توجه به نياز داخل حتي از آن مجوز افزايش قيمت محصولات نيز استفاده نکردند چرا که حجم توليد در آن مقطع بيش از تقاضاي داخل بود.
رئيس سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان در رابطه با افزايش حجم واردات ميوه به کشور نيز تصريح کرد: واردات ميوه، شکر و برنج هم اکنون توسط وزارت جهاد کشاورزي ممنوع شده است، در همين زمينه وزارت جهاد براي تنظيم بازار با همکاري اتحاديه ها و تشکل ها اقدامات لازم را انجام مي دهد .
در اين نشست همچنين معاون کالاهاي مصرفي سازمان حمايت با اشاره به افزايش قيمت مرغ از ۷۰۰۰ تومان به بالا افزود : ما هم افزايش قيمت مرغ را تا سقف ۷ هزار تومان قبول کرديم اما با عرضه مرغ بالاتر از اين قيمت وزير جهاد کشاورزي نيز وارد عمل شد و ما نيز بحث هاينظارتي و بازرسي را در اين زمينه دنبال مي کنيم.
عليرضا رفيعي تصريح کرد : شرکت پشتيباني امور دام با عرضه مرغ ذخيره شده داخلي نيز بازار را در دست گرفت

تمامی حقوق این وبسایت برای پایدار سرویس محفوظ می باشد.

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
طراحی و بهینه سازی