جمعه, 08 ارديبهشت 1396

عناصر تشکیل دهنده ماشین لباسشویی اتوماتیک بوش

 

در صورت نیاز به خدمات BOSCH با این شماره ها تماس بگیرید.

88852571  - 88947923

همچون بسیاری از وسایل برقی ، لباسشویی را می توان متشکل از دو قسمت اساسی دانست که بطور خلاصه هریک از اجزاء اصلی ماشین مورد شرح وبررسی قرار گرفته است .

 

الف: اجزاء مکانیکی ماشین لباسشویی bosch

1- بدنه : بدنه ماشین در واقع در برگیرنده سایر اجزا ماشین است . از بدنه به عنوان شاسی اصلی ماشین در نصب واستقرار سایر قطعات بهره برده اند . بدنه ماشین عموما" از ورقهای مقاوم فلزی همراه با لعاب کاری ورنگ آمیزی است . قسمت جلوی بدنه عمدتا" محل استقرار درب – دریچه پمپ تخلیه – جاپودری وقطعاتی همچون تایمر – ولوم ترموستات – لامپ خبر و... است پشت بدنه نیز محل نصب در پوش است که از آن قسمت می توان به تعویض قطعاتی همچون تسمه – پولی ها – ترموستات و... اقدام نمود .

2- مخزن : جنس مخزن اصلی همواره از استیل انتخاب می شود تا علاوه بر استحکام زیاد در برابر عوامل جوی (اکسید شدگی )از زیبایی خاصی نیز برخوردار باشد .

بدنه درام دارای منافذ بسیار متعددی است که در واقع به منظور راهیابی آب درون مخزن فرعی به این قسمت تعبیه شده اند .در بدنه درام معمولا" سه قسمت برآمده وجود دارد که جهت ثابت ماندن لباسها به هنگام چرخش درام به چپ وراست طراحی ودر نظر گرفته شده اند . لباسها پس از خیس شدن سنگین خواهند شد و واگر برآمدگی های مذکور در بدنه درام وجود نداشت ، بدون هیچ حرکتی در قسمت تحتانی آن باقی می ماندند ودر این حالت ، هرگونه تلاش جهت شستشوی بهتر لباسها بی اثر می ماند . اما در شرایط فعلی به هنگام چرخش درام به سمت چپ وراست ، لباسها تا سقف درام حرکت کرده وپس از آن به قسمت تحتانی درام خواهند افتاد واین مسئله موجب جابجایی و غلطیدن لباسها درون آب گرم محتوی پودر شوینده ودر نتیجه پاکیزگی آنها خواهد شد.

3- مخزن فرعی (چلیک):

این مخزن همواره از دید مصرف کننده پنهان است و تنها با باز شدن درب فوقانی ویا درب پشت ماشین لباسشویی BOSCH  قابل رویت است . جنس چلیک عموما" ورق گالوانیزه لعاب کاری شده است تا دربرابر عوامل جوی فوق العاده مقاوم باشد .

آب ورودی از شیر الکتریکی ابتدا وارد جاپودری و پس از آن به داخل چلیک می ریزد . از اینرو چلیک در واقع مخزن نگهدارنده آب حاوی مواد شوینده است .

برخی قطعات الکتریکی مانند المنت وصفحه انعکاس حرارت ترموستات نیز در بدنه چلیک نصب شده اند . قسمت تحتانی چلیک توسط یک شلنگ لاستیکی به ورودی واتر پمپ مرتبط است تا با حرکت پروانه همزن پمپ تخلیه ، آب موجود در درام وچلیک تخلیه شود .

4- پولی های ماشین لباسشویی Bosch:

عموما" از دو پولی جهت انتقال قدرت موتور به محور درام استفاده می شود . جنس پولی ها از آلومنیوم ریخته گری شده است .

5- تسمه ماشین لباسشویی بوش :

توسط تسمه ، پولی کوچک و پولی بزرگ به یکدیگر ارتباط خواهند یافت . تنظیم تسمه بر روی عملکرد ماشین بسیار مهم است . اگر تسمه بیش از حد سفت بسته شود به موتور آسیب رسانده واگر شل بسته شود قسمت اعظم نیروی موتور مورد استفاده قرار نمی گیرد . همچنین وجود هر نوع زدگی ویا عیب احتمالی بر روی بدنه تسمه ،صدای کار ماشین را در هنگام شستشو، بالاخص دور تند افزایش می دهد. به هنگام تهیه تسمه جدید ، باید تسمه معیوب رت به همراه داشته باشید زیرا سایز تسمه ها در لباسشویی های مختلف با یکدیگر متفاوت است .

6- محور درام :

استوانه توپر فلزی از جنس برنج ویا دیگر فلزات که به مرکز درام متصل است و در انتهای آن پولی بزرگ قرار می گیرد .

7- یاتاقان :

یاتاقان قطعه ای است که زمینه را جهت چرخش محور درام فراهم می آورد . در اکثر ماشینهای لباسشویی بوش از دو یاتاقان (بلبرینگ) استفاده شده است .

8- کاسه نمد :

یکی از بلبرینگها در ارتباز با آب مخزن است . بدیهی است نفوذ رطوبت موجب تخریب بلبرینگ خواهد شد از اینرو قبل از بلبرینگ کاسه نمد قرار می دهند تا مانع نفوذ رطوبت وآب به بلبرینگ گردد .

9- شیلنگ ایمنی :

از این شیلنگ در برخی از ماشینهای لباسشویی bosch  استفاده شده است .با بروز مشکل در سیستم گرمکن آب ، دماب آب داخل ماشین افزایش یافته وبخار به وجود می آید .وجود شیلنگ ایمنی مسیر مناسبی جهت خروج بخار حاصله است که در غیر اینصورت با تراکم بخار داخل ماشین ، قطعات لاستیکی شدیدا" آسیب خواهند دید . در استفاده از پودر با کف کنترل نشده وجود این شیلنگ مثمر ثمر است زیرا کف های اضافی تولید شده از این مسیر به خارج از ماشین هدایت می شود .

10-شیلنگ ورود آب :

به وسیله این شیلنگ ، آب به ورودی شیر برقی می رسد.

11-شیلنگ تخلیه :

این شیلنگ ، آب درون ماشین را از خروجی واتر پمپ تا فاضلاب هدایت می کند . نصب آن در ارتفاع 40 الی 70 سانتیمتری ضرورت دارد.

12- قفل درب :

به کمک قفل ، درب بطور کامل بسته شده ومادامی که ضامن آن رها نشود ، درب بسته می ماند .

13- وزنه سیمانی یا لنگرهای بتونی :

در دور تند ، لباسهای شسته شده با چرخش درام به چرخش در می آیند تا آب لباسها به واسطه نیروی گریز از مرکز به خارج از درام یا به عبارتی بدنه چلیک واز آنها به سمت پمپ تخلیه هدایت شود .

بدیهی است چرخش لباسهای خیس با سرعت زیاد ، تنش های شدیدی را به شاسی ئارد ساخته و موجب حرکت و جابجایی آن خواهد شد . میزان تنشهای وارده بر ماشین در اولین چرخشهای درام به مراتب بیشتر است زیرا در این لحظات ، لباسها کاملا" خیس هستند وپس از آن به تدریج سبک تر می شوند . وجود لنگرهای بتونی در کنترل وکاهش این تنشها فوق العاده مهم است .

14- لاستیک دور درب :

این لاستیک که از انعطاف خاصی برخوردار است ، حد فاصل بین چلیک ومحیط دور درب که بر روی بدنه ماشین تعبیه شده قرارمی گیرد . اندازه وابعاد لاستیک دور درب در ماشینهای لباسشویی متفاوت است . از اینرو به همراه داشتن لاستیک معیوب در هنگام تهیه لاستیک جدید الزامی است .

15- نگهدارنده های فنری و کمک فنرها:

بدیهی است حرکت لباسها در ماشین لباسشویی به هنگام شستشو ، مستلزم حرکت وجابجایی چلیک است زیرا در صورت ثابت بودن چلیک نیروی وارده بر آن به هنگام حرکت لباسها، موجب حرکت ماشین می شود.توسط نگهدارنده های فنری وکمک فنرها که عموما" در قسمت تحتانی لباسشویی bosch و درست زیر چلیک قرار دارند، تعادل وانعطاف لازم در حرکت چلیک فراهم می آید . تعداد فنرهای نگهدارنده معمولا" چهار عدد است .

16- فیلتر پمپ تخلیه :

در هنگام شستشوی لباسها در داخل ماشین بوش ، مقداری الیاف ،نخهای زاید لباس و در برخی موارد اشیاء درون جیب لباسها مانند سکه و.. وارد آب مخزن شده ودر زمان تخلیه ، روانه پمپ تخلیه می شوند . برخورد اشیاء مذکور با پروانه همزن می تواند برای پمپ مشکلاتی را فراهم آورد .ازاینرو قبل از رسیدن آب درون ماشین به پروانه همزن پمپ، آن را از صافی عبور می دهند . نظافت فیلتر در مقدار آب تخلیه شده بسیار مهم است بنابراین متناسب با کارکرد ماشین الزامی است نسبت به تخلیه مواد زایدی که پشت فیلتر مانده اند اقدام کنید.

17- شیلنگ بین مخزن وفیلتر:

این شیلنگ زیر چلیک وابتدای واتر پمپ قرار دارد وآب درون مخزن با عبور از این شیلنگ به فیلتر می رسد .

18- جا پودری :

جاپودری در لباسشویی های مختلف ،دارای ابعاد ، اشکال وخانه های متفاوتی جهت ریختن پودر ودیگر مواد پاک کننده است .

19- درب ماشین لباسشویی BOSCH :

لباسها داخل ماشین قرار گرفته و با بستن درب از خروج آب ولباسها در تمام مدت شستشو جلوگیری می شود .

 

 

ب :اجزاء الکتریکی ماشین لباسشویی bosch

1-   دو شاخه

2-   کابل رابط

3-   ترمینال

4-   کلید قطع و وصل در ماشین لباسشویی BOSCH

5-   لامپ خبر(چراغ سیگنال)

6-   میکروسوییچ

7-   قفل مغناطیسی درب( اینتر لاک)

8-   ترموستات (هیتراستات)

9-   المنت (گرمکن – هیتر)

10- هیدرواستات (اتومات)

11-  شیربرقی

12- پمپ تخلیه (واتر پمپ)

13-  برنامه ریز ماشین لباسشویی (تایمر)

14- محافظ موتور (اورلود)

15- الکترو موتور دو سرعته در ماشین لباسشویی

16-خازن راه انداز وخازن اصلاح ضریب قدرت

 

 

در صورت نیاز به خدمات BOSCH با این شماره ها تماس بگیرید.

88852571  - 88947923

 

تمامی حقوق این وبسایت برای پایدار سرویس محفوظ می باشد.

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
طراحی و بهینه سازی